Tidigare program

Okt 2017

Irländsk session – 2017-10-14 tid: 14:00 - 17:00

Sep 2017

Folkmusikcafé: Jonny Soling & Kalle Almlöf – 2017-09-29 tid: 18:00 - 23:30
Festkväll på Geschwornergården: Kaja och Tango Extremo – 2017-09-16 tid: 18:00 - 23:00
Barnföreställning: Var ska vi odla våra morötter? – 2017-09-16 tid: 14:00 - 15:00
Barnföreställning: Var ska vi odla våra morötter? – 2017-09-16 tid: 11:00 - 12:00
Irländsk session – 2017-09-09 tid: 14:00 - 17:00
Folkmusikcafé: Bjäran – 2017-09-01 tid: 18:00 - 23:30

Maj 2017

Irländsk session på Kings Arms – 2017-05-13 tid: 14:00 - 17:00

Apr 2017

Folkmusikcafé: Anders Eriksson, Håkan Olsson och Urban Andersson – 2017-04-28 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Kings Arms – 2017-04-08 tid: 14:00 - 17:00
Barnföreställning: Var ska vi odla våra morötter? OBS! Inställt! – 2017-04-08 tid: 14:00 - 15:00
Barnföreställning: Var ska vi odla våra morötter? OBS! Inställt! – 2017-04-08 tid: 11:00 - 12:00

Mar 2017

Folkmusikcafé: Mia Marin – 2017-03-31 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll: Elvings spelmanskapell & Kristofer Pettersson med Magnus Samuelsson – 2017-03-11 tid: 19:00 - 23:00
Irländsk session på Kings Arms – 2017-03-11 tid: 14:00 - 17:00
Danskurs: Slängpolska med Magnus Samuelsson & Kristofer Pettersson – 2017-03-11 tid: 09:30 - 17:00
Musikteater Lilla trollet Skrutt – 2017-03-03 tid: 13:00 - 14:00

Feb 2017

Folkmusikcafé: Erika Lindgren Liljenstolpe & Cecilia Österholm – 2017-02-24 tid: 18:00 - 23:30
Konsert: Sarah-Jane Summers & Juhani Silvola – 2017-02-11 tid: 19:00 - 21:30
Irländsk session på Kings Arms – 2017-02-11 tid: 14:00 - 17:00
Den håriga flickan - en vild saga för stora och små, från 5 år – 2017-02-11 tid: 14:00 - 15:00

Jan 2017

Folkmusikcafé: Magnus & Sophia Stinnerbom – 2017-01-27 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Kings Arms – 2017-01-14 tid: 14:00 - 17:00

Dec 2016

Irländsk session på Kings Arms – 2016-12-10 tid: 14:00 - 17:00

Nov 2016

Folkmusikcafé: Stefano Delvecchio & Josefina Paulsson – 2016-11-25 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll: Orsa spelmanslag & André Lökken & Co – 2016-11-19 tid: 19:00 - 23:00
Danskurs: Lär dig dansa polska från Orsa – 2016-11-19 tid: 09:30 - 17:00
Pandaresan av Dag Norgård och Susanne Lind – 2016-11-12 tid: 15:00 - 16:30
Irländsk session på Kings Arms – 2016-11-12 tid: 14:00 - 17:00
Folkmusiknatta 12 november – 2016-11-12 tid: Hela dagen

Okt 2016

Folkmusikshow: Fäboland – 2016-10-30 tid: 19:00
Folkmusikcafé: Bridget Marsden & Jon Holmén – 2016-10-28 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Kings Arms – 2016-10-08 tid: 14:00 - 17:00
Barnföreställning: Musikpositivet. Plats: Fritidsgården Övre Norslund – 2016-10-01 tid: 14:00 - 15:30
Barnföreställning: Musikpositivet. Plats: Gamla Elverket – 2016-10-01 tid: 11:00 - 12:30

Sep 2016

Folkmusikcafé: Ale Möller – 2016-09-30 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Kings Arms – 2016-09-17 tid: 14:00 - 17:00
Konsert: Symbio och Duo Systrami – 2016-09-16 tid: 19:00 - 22:00

Aug 2016

Folkmusikcafé: TRILLER – 2016-08-26 tid: 18:00 - 23:30

Jun 2016

Avslutningkonsert med Musikkonservatoriets folkmusikelever – 2016-06-02 tid: 19:00 - 21:00

Maj 2016

Irländsk session på Kings Arms – 2016-05-14 tid: 14:00 - 17:00

Apr 2016

Folkmusikcafé: Lena Willemark & Malin Foxdal – 2016-04-29 tid: 18:00 - 23:30
Barn- och Ungdomsstämma – 2016-04-24 tid: 13:00 - 17:00
Danskväll: Gässbikôllor & Jon Holmén, Knapp Britta och Knapp Karin – 2016-04-23 tid: 19:00 - 23:00
Danskurs: polskor från Boda och Bingsjö – 2016-04-23 tid: 09:30 - 17:00
Irländsk session på Kings Arms – 2016-04-09 tid: 14:00 - 17:00
Folkmusikcafé: Rydvall & Mjelva – 2016-04-01 tid: 18:00 - 23:30

Mar 2016

Tjuderuttan, sa räven – en sångleksföreställning (eller lekstuga på gammeldags vis) – 2016-03-19 tid: 11:00 - 16:00
Irländsk session på Kings Arms – 2016-03-12 tid: 14:00 - 17:00

Feb 2016

Folkmusikcafé: Carina Normansson – 2016-02-26 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Kings Arms – 2016-02-13 tid: 14:00 - 17:00
Barnföreställning Navarra – 2016-02-13 tid: 11:00 - 13:00
Konsert Navarra – 2016-02-12 tid: 19:00 - 22:00

Jan 2016

Folkmusikcafé: Gustav Melén, Johan Nylander & Erik Berg – 2016-01-22 tid: 18:00 - 23:30

Dec 2015

Irländsk session på Kings Arms – 2015-12-12 tid: 14:00 - 17:00
Danskurs: Polskor från södra Dalarna – 2015-12-12 tid: 09:30 - 17:00

Nov 2015

Folkmusikcafé: NID – 2015-11-27 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll: Tobbes kök & Skogsstiernan – 2015-11-21 tid: 19:00 - 23:00
Irländsk session på Kings Arms – 2015-11-14 tid: 14:00 - 17:00
Dansworkshop, folklig dans för barn ca 8-12 år – 2015-11-07 tid: 14:00 - 16:00
Messeria och Havsfrun – 2015-11-07 tid: 12:00 - 13:00
Folkmusiknatta – 2015-11-06 - 2015-11-07 tid: 19:00 - 01:00

Okt 2015

Folkmusikcafé: Kjell-Erik Eriksson – 2015-10-30 tid: 18:00 - 23:30
Sveriges urskog möter Mississippis träskmark – 2015-10-21 tid: 19:00 - 21:30
Irländsk session på Kings Arms – 2015-10-10 tid: 14:00 - 17:00
"Långt bort i skogen", barnföreställning med Maria Jonsson och Sofia Sanden – 2015-10-10 tid: 14:00 - 16:00
Primus Motor – 2015-10-02 tid: 19:00 - 22:00

Sep 2015

Folkmusikcafé: Beata Bermuda – 2015-09-25 tid: 18:00 - 23:30
Taraf de Haïdouks & Tibble Transsibiriska – 2015-09-20 tid: 16:00 - 21:00
Irländsk session på Kings Arms – 2015-09-12 tid: 14:00 - 17:00

Aug 2015

Folkmusikcafé: Esbjörn Hazelius & Johan Hedin – 2015-08-28 tid: 18:00 - 23:30

Jun 2015

Avslutningkonsert med Musikkonservatoriets folkmusikelever – 2015-06-02 tid: 19:00 - 21:00

Maj 2015

Kossa på äventyr! – 2015-05-23 tid: 14:00 - 15:30
Kossa på äventyr! – 2015-05-23 tid: 11:00 - 13:30
Irländsk session på Kings Arms – 2015-05-09 tid: 14:00 - 17:00

Apr 2015

Folkmusikcafé: Limbohofvet – 2015-04-24 tid: 18:00 - 23:30
Barn- och ungdomsspelmansstämma – 2015-04-19 tid: 12:00 - 16:30
Sandén-Nygårds-Carr – 2015-04-18 tid: 19:00 - 22:00
Irländsk session på Kings Arms – 2015-04-11 tid: 14:00 - 17:00

Mar 2015

Folkmusikcafé: Vikes Kalles kapell – 2015-03-27 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Kings Arms – 2015-03-14 tid: 14:00 - 17:00

Feb 2015

Falun Folk Night: VM-spelmansstämma – 2015-02-28 - 2015-03-01 tid: 20:00 - 01:45
Falun Folk Night, Folkmusikcafé: Perjos Lars Halvarsson & Mattias Helje – 2015-02-27 tid: 18:00 - 23:30
Falun Folk Night: FaluFolkband, gästartist Sofia Karlsson – 2015-02-21 tid: 20:00 - 23:00
Falun Folk Night: FaluFolkBand, gästartist Sofia Sandén – 2015-02-20 tid: 20:00 - 23:00
Irländsk session på Kings Arms – 2015-02-14 tid: 14:00 - 17:00

Jan 2015

Folkmusikcafé: Olov Johansson – 2015-01-30 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll: Öj pojkar – 2015-01-24 tid: 19:00 - 23:00
Irländsk session på Kings Arms – 2015-01-10 tid: 14:00 - 17:00

Dec 2014

Irländsk session på Kings Arms – 2014-12-13 tid: 14:00 - 17:00
Bridget Marsden & Sarah-Jane Summers – 2014-12-06 tid: 16:00 - 18:00

Nov 2014

Folkmusikcafé: Görgen Antonsson – 2014-11-28 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll: Älvdalens spelmanslag & Jon Holmén – 2014-11-22 tid: 19:00 - 23:00
Danskurs: Lär dig dansa Älvdalspolska – 2014-11-22 tid: 09:30 - 17:00
Barnföreställning: Mystiken i butiken – 2014-11-15 tid: 14:00 - 15:00
Barnföreställning: Mystiken i butiken – 2014-11-15 tid: 11:00 - 12:00
RYDVALL/MJELVA/JONSSON/HAAS – 2014-11-14 tid: 19:00 - 21:30
Folkmusiknatta – 2014-11-07 - 2014-11-08 tid: Hela dagen

Okt 2014

Folkmusikcafé: Alexandra Särström & Åsa Sundstedt – 2014-10-31 tid: 18:00 - 23:30
Lutes Of The World – 2014-10-18 tid: 19:00 - 21:30

Sep 2014

Folkmusikcafé: Malin Foxdal, Anders Nygårds & Magnus Zetterlund – 2014-09-26 tid: 18:00 - 23:30
Konsert: 75öre – 2014-09-17 tid: 19:00 - 21:30
Danskväll: Leksands spelmanslag & Tobbes storkök – 2014-09-13 tid: 18:00 - 23:00
Granny goes folk – 2014-09-06 tid: 11:30 - 21:00

Aug 2014

Folkmusikcafé: Pers Hans & Alexander Olsson – 2014-08-29 tid: 18:00 - 23:00

Jun 2014

Jugas Robert Persson - en vänutställning – 2014-06-14 - 2014-06-15 tid: 11:00 - 17:00
Avslutningskväll med Musikkonservatoriets folkmusikelever – 2014-06-04 tid: 19:00 - 21:00

Maj 2014

Irländsk session på Kings Arms – 2014-05-10 tid: 14:00 - 17:00

Apr 2014

Danskväll: Leontines & GunBritt å dom – 2014-04-26 tid: 19:00 - 23:00
Danskurs: Lär dig dansa Finnskogspols! – 2014-04-26 tid: 09:30 - 17:00
Folkmusikcafé: Jaerv – 2014-04-25 tid: 18:00 - 23:30
Barn- och ungdomsspelmansstämma – 2014-04-13 tid: 12:00 - 17:00
Irländsk session på Kings Arms – 2014-04-12 tid: 14:00 - 17:00

Mar 2014

Folkmusikcafé: Lyset i forsen – 2014-03-28 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll: Jonssonlinjen & Jon Holmén – 2014-03-22 tid: 19:00 - 23:00
Irländsk session på Kings Arms – 2014-03-08 tid: 14:00 - 17:00

Feb 2014

Folkmusikcafé: Ola Bäckström – 2014-02-28 tid: 18:00 - 23:30
Medlemsfest med Pelle Lindströms Omoderna Trea – 2014-02-08 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Kings Arms – 2014-02-08 tid: 14:00 - 17:00

Jan 2014

Folkmusikcafé: Gässbikôllor – 2014-01-31 tid: 18:00 - 23:30

Dec 2013

Jul i vårt hus - familjesöndag med Maria Jonsson & Sofia Sandén – 2013-12-08 tid: 14:00 - 15:00

Nov 2013

Folkmusikcafé: Mats Edén – 2013-11-29 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll med Malungs spelmanslag & Jon Holmén – 2013-11-23 tid: 19:00 - 23:00
Danskurs: Lär dig dansa Malungspolska – 2013-11-23 tid: 09:30 - 17:00
Folkmusiknatta – 2013-11-08 - 2013-11-09 tid: Hela dagen

Okt 2013

Folkmusikcafé: Ellinor Fritz & Leonor Palazzo – 2013-10-25 tid: 18:00 - 23:30
Barn: Namaste – 2013-10-13 tid: 14:00 - 15:00
Barn: Namaste – 2013-10-12 tid: 14:00 - 15:00
Ethno on the road – 2013-10-09 tid: 19:00 - 21:00
Malin Foxdal & Magnus Zetterlund – 2013-10-08 tid: 19:00 - 20:30
Heidi Talbot, John McCusker, Ian Carr och Staffan Lindfors – 2013-10-04 tid: 19:00 - 21:00

Sep 2013

Folkmusikcafé - Björn Ståbi & Per Gudmundson – 2013-09-27 tid: 18:00 - 23:30
Konsert: Carrie Rodriguez – 2013-09-16 tid: 19:00 - 20:30
Minneskonsert: Jugas Robert Persson – 2013-09-14 tid: 18:00 - 21:30
Konsert: Konservatoriefolk – 2013-09-07 tid: 15:00 - 15:30

Aug 2013

Folkmusikcafé - Emilia Amper – 2013-08-30 tid: 18:00 - 23:30

Maj 2013

Folkmusikcafé: Konservatoriets helkväll! – 2013-05-31 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Mariannes – 2013-05-11 tid: 14:00 - 17:00

Apr 2013

Danskväll - Orsa spelmanslag & Gun-Britt å dom – 2013-04-27 tid: 19:00 - 23:00
Danskurs i Orsapolska – 2013-04-27 tid: 09:30 - 17:00
Folkmusikcafé - Goodland trio – 2013-04-26 tid: 18:00 - 23:30
Namo – 2013-04-19 tid: 19:00 - 21:00
Barn- och ungdomsspelmansstämma – 2013-04-14 tid: 12:00 - 18:00
Irländsk session på Mariannes – 2013-04-13 tid: 14:00 - 17:00
Greetings from India - Namasthe – 2013-04-12 tid: 19:30 - 21:00

Mar 2013

Nils Holgersson - Västanå Teater – 2013-03-24 tid: 15:00 - 16:30
Nils Holgersson - Västanå Teater – 2013-03-24 tid: 13:00 - 14:30
Nils Holgersson - Västanå Teater – 2013-03-23 tid: 19:00 - 20:30
Folkmusikcafé - Lena Willemark – 2013-03-22 tid: 18:00 - 23:30
Celtic night - reels, gigs and ballads – 2013-03-16 - 2013-03-17 tid: 15:00 - 01:00
Irländsk session på Mariannes – 2013-03-09 tid: 14:00 - 17:00

Feb 2013

Aoife O'Donovan och Jacob Silver – 2013-02-22 tid: 19:30 - 21:00
Barnallsång på Dalarnas museum – 2013-02-17 tid: 14:00 - 15:00
Danskväll - Mittlåt & Skogsstiernan – 2013-02-16 tid: 19:00 - 23:00
Årsmöte och medlemsfest - Good Harvest, Källmanos m fl – 2013-02-09 tid: 18:00 - 23:55
Årsmöte & medlemsfest – 2013-02-09 tid: 18:00 - 23:58
Irländsk session på Mariannes – 2013-02-09 tid: 14:00 - 17:00

Jan 2013

Folkmusikcafé - Kalle Almlöf & Zara Helje – 2013-01-25 tid: 18:00 - 23:30

Dec 2012

Folkmusikcafé - Ellika Frisell – 2012-12-14 tid: 18:00 - 23:30
Midvintervaka med Tetra och Kaja – 2012-12-09 tid: 18:00 - 20:30

Nov 2012

Folkmusikcafé - Timber, ensemblespelkurs och konsert – 2012-11-30 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll i Aspeboda bygdegård - Rättviks spelmanslag – 2012-11-17 tid: 19:30 - 23:00
Rättvik, rätt och slätt! Danskurs – 2012-11-17 tid: 09:30 - 17:00
Folkmusiknatta 2012 – 2012-11-10 - 2012-11-11 tid: 13:00 - 01:00
Tävlingen Årets unga folkmusikband - Konsert med Sver och Snakka San – 2012-11-09 tid: 19:00 - 23:30

Okt 2012

Folkmusikcafé - Thuva och Thore Härdelin med Lelo Nika – 2012-10-26 tid: 18:00 - 23:30
Tibble Transsibiriska & Hawkins Hawaii trio - Konsert och Danskväll – 2012-10-12 tid: 19:30 - 23:30
Vokal Total - sånghelg med dans – 2012-10-05 - 2012-10-06 tid: 19:00 - 22:30

Sep 2012

Folkmusikcafé - Mats Berglund – 2012-09-28 tid: 18:00 - 23:30
Kurs i Queerpolska - folklig dans med rörliga roller – 2012-09-22 tid: 18:00 - 19:30
Danskväll i Aspeboda – 2012-09-15 tid: 19:30 - 23:00
Irländsk session på Mariannes – 2012-09-08 tid: 14:00 - 17:00

Jun 2012

Avslutningskonsert med Musikkonservatoriets folkmusikelever – 2012-06-03 tid: 18:00 - 20:00

Maj 2012

Lü Xing – 2012-05-26 tid: 16:00 - 18:00
Folkmusikcafé - Konsert Duo Jonsson Coudroy – 2012-05-25 tid: 18:00 - 23:30
Irländsk session på Mariannes – 2012-05-12 tid: 14:00 - 17:00
Barn- och ungdomsspelmansstämma – 2012-05-06 tid: 00:00

Apr 2012

Folkmusikcafé - Konsert Anders Larsson & Patrik Andersson – 2012-04-27 tid: 18:00 - 23:30
Danskväll med Boda spelmanslag – 2012-04-21 tid: 19:30 - 23:00
Boda - bara boda, kurs i Bodapolska – 2012-04-21 tid: 09:30 - 17:00
PERS HANS & ALEXANDER - konsert och film – 2012-04-15 tid: 16:00 - 18:30
Irländsk session på Mariannes – 2012-04-14 tid: 14:00 - 17:00

Mar 2012

ØSTERDALSMUSIKK möter ABRA MAKABRA – 2012-03-31 tid: 19:00 - 21:00
Folkmusikcafé - Konsert Värsta Brudarna – 2012-03-30 tid: 18:00 - 23:30
Årsmöte och medlemsfest – 2012-03-10 - 2012-03-11 tid: 18:00 - 01:00
Irländsk session på Mariannes – 2012-03-10 tid: 14:00 - 17:00
Polskedans - prova på – 2012-03-06 tid: 20:00 - 21:00
Afrikans dans - prova på – 2012-03-06 tid: 18:30 - 19:30

Feb 2012

Folkmusikcafé - Konsert Åke Wänn med vänner – 2012-02-24 tid: 18:00 - 23:30
Musiklek med Susanne Lind – 2012-02-19 tid: 14:00 - 15:00
DANS MED VUXNA - föreställning och danskväll på Dalarnas Museum – 2012-02-17 tid: 19:00 - 23:00
Jonssonlinjen och Elvings SpelmansKapell - danskväll – 2012-02-11 tid: 19:30 - 23:00

Jan 2012

Folkmusikcafé - Konsert Anders Nygårds – 2012-01-27 tid: 18:00 - 23:55
Danskväll i Aspeboda bygdegård - Leontines Kapell – 2012-01-21 tid: 19:30 - 23:00
Irländsk session på Mariannes – 2012-01-14 tid: 14:00 - 17:00

Dec 2011

Folkmusikcafé - Konsert FMH:s trio – 2011-12-16 tid: 18:00 - 23:55
Irländsk session på Mariannes – 2011-12-03 tid: 14:00 - 17:00

Nov 2011

Danskurs i finnskogspols - danskväll Leontines kapell – 2011-11-26 tid: 13:00 - 23:00
Folkmusikcafé - Joel Bremer, Pelle Lindström, Knapp Britta o Finn Inge m fl. – 2011-11-25 tid: 18:00 - 23:55
Folkmusiknatta 11-12 nov – 2011-11-11 - 2011-11-12 tid: 18:00 - 01:00

Okt 2011

Folkmusikcafé – 2011-10-28 tid: 18:00 - 23:55
NORDIC featuring STHLM Moves – 2011-10-25 tid: 19:00 - 21:00
Familjeföreställning – 2011-10-16 tid: 14:00 - 16:00